Technika VR zdobyć uznanie na rynku

- Aug 31, 2017-

Technika VRzdobyć uznanie na rynku 

 

Od 1960 roku, naukowcy i programistów badają możliwość VR, ale dopiero w ciągu ostatnich kilku lat,Technika VRzaczęła się zdobyć uznanie na rynku.

Dziś VR wnioski dotyczą branż, takich jak edukacja, opieka zdrowotna i nieruchomości.

 

Założona dwa lata w australijskiej firmy DiversiflyTechnika VRjest zaangażowana w rozwój VR w pracy aplikacji potencjalnych na scenie, może zapewnić bardziej efektywne niż tradycyjny sposób programów szkoleniowych, szczególnie w przypadku umiejętności miękkich (np., umiejętności społeczne, osobowości, itp.).

 

Założona przez Lucie Hammond, Diversifly zapewnia szkolenia dla aplikacji mobilnych, które są zgodne z Google tektury i headset Oculus Gear VR.

Z VR training, użytkowników można zanurzyć się w 360-stopnia pracy sceny i ćwiczyć umiejętności szkolenia w wirtualnym świecie.

 

Pierwsze zastosowanie Diversifly może obsługiwać wiele scenariuszy i nieświadome uprzedzenia w scenie pracy w następujący sposób:

 

Wiele scenariuszy Pokaż: możemy założyć, że taki scenariusz, personel i dyrektor w spotkaniu zespołu do omówienia zadań CEO, poprzezTechnika VRprogram, zbiorą dla zespołu wirtualnego, użytkowników można projektować scenariusz i scenariusz, burza mózgów i przedstawić możliwe rozwiązania.

图片22.png 

Wyeliminować nieświadome uprzedzenia: w tym środowisku wirtualnym pracy, użytkownicy mogą wykonywać kilka tagowania, podczas gdy czują nieświadome uprzedzenia. Na koniec spotkania będą oceny i wyrażenie, które może być neutralny twarzy, uśmiechu, szczęśliwy twarz, to zależy ile one "wkład" uprzedzeń. Program ten może również zapewnić użytkowników z niektórych typowych błędów i wpływ tych zachowań w pracy.

 

图片23.png 

 

Eliminacja żeńskich, stronniczości

"Technika VRszkolenia można zrobić aktywnymi uczestnikami w myśli innych osób na podstawie może poprawić nasze zrozumienie bias i postrzeganie stronniczości i aby uniknąć kultury korporacyjnej, efektywność pracy i reputacji, podobnie jak w opłaty Susan Fowler Uber zdarzeń możemy Zobacz".

 

Hammond powiedział: "szkolenie zapewni również osoby z tyłu bias narzędzia, w tym samym czasie są w szkolenie personelu wysłać jasną wiadomość, jeśli chcesz uruchomić pozytywnych zmian kulturowych, musimy szczerze stawić czoło ten problem stronniczości."

 

Hammond zajmował się z firmowej komunikacji i zarządzania reformy.

Myślała, że w ciągu ostatnich 30 lat, chociaż świadomości społecznej na temat różnych pracowników wzrasta, może też sobie sprawę, że która zdominowała ludności prawie połowa kobiet na ogromny potencjał dla przyszłego rynku i gospodarki jako całości, ale miejsce pracy różnorodność reformy "bardzo powoli".

 

图片24.png 

Wcześniej w tym roku ge ogłosił plany Wynajem 20 000 kobiet na stanowiskach nauki, technologii, inżynierii i matematyki w roku 2020.

W tym samym czasie accenture ma na celu zwiększyć liczbę kobiet na całym świecie do co najmniej 40 procent w ciągu tego samego roku.

 

图片25.png